Марката Вайлант
Един великденски заек завладява света
Град Ремшайд, Германия, Великден,неделя 1899 година. Децата играят, Йохан Вайлант чете на спокойствие вестник. При прелистването на месечния вестник „Стария и нов свят” той се натъква на куриозна картина: Един заек се изхлузва от едно яйце;червенобузи джуджета и малки сладки животни се дивят на чудото. Йохан Вайлант е очарован и решава да откупи правата върху картината. В тази великденска неделя е историческото началото на успеха на марката „Вайлант”.
Дизайн за успеха на фирмата
От 1899 година украсява „заека от яйцето” продуктите, каталозите и проспектите на „Вайлант”. Зад строгото използване на фирменив знак на „Вайлант” стои една система. От самото начало „Вайлант” е неподражема марка. И ако в началото е една от хилядите немски майсторски фирма от Ремшайд, само след няколко години става понятие в целив германски райх и дори извън неговите граници. От тогава хората свързват марката „Вайлант” със симпатия , иновативни продукти с най-високо качество и компентен сервиз.
Първоначално Вайлант използва спорадично в своите каталози един ангел, който не изглежда особено оригинален в зараждащия се пезаж на търговски марки. Освен това този ангел не е могъл да се регистрира като запазена марка. Съвсем по другояче стои „заека в яйцето”, за който Йохан Вайлант придобива правата на запазена марка.
Първият рекламен мениджър на „Вайлант”
През 1920 година порасват изискванията към дизайна. По време на световната икономическа криза ръководството на фирмата „Вайлант” е забележително решение: Ото Лорбер е назначен през 1929 година за ръководител на рекламата. Последва единна, професинална рекламна кампания и за първи път е оценено влиянието на логото на марката. Дизайнът на продуктите на „Вайлант” е напасван на тогавашното разбиране на архитектите. И търговската марка получава нов дизайн. Лорбер осугурява ясни линии и контури, с които е стилизиран заека. Яйцето една ясна форма на логото. Към логото е добавен и надпис „Вайлант”, с което новото картинно-словено лого засилва идентификацията му с фирмата. Така са създадени препоставки за всички последващи нови дизайни да не се различават. По-нататъшната стилизация или няколко мустака повече или по-малко не променят съществено „заека в яйцето”.
Заекът се учи да бяга
Логограми с животни предизвикват да ги използват като анимационни герои. Един игрив подход към една марка може само да повдигне стойност й. Vaillant прави първи опит през 1935 г. В рекламната брошура "A Royal Hasengeschichte" заекът изоставя яйцето, обикаля света като комикс герой и дори убеждава един монарх от предимствата на топла вана. През 1970 г. се появява ново комикс творение, което събира около себе си голяма база почитатели. От тогава променяйки само леко, заекът на „Вайлант” е един от най-популярните лого животни на сцената за фирмени марки.
Известност на марката: над 70 %
В началото на 50-те години на 20-ия век името „Вайлант” е вече навсякъде познато. Едновременоо с това фирмата от Ремшайд притежава правата на понятието „Geyser“ за стенни печки за баня. Какво може да бъде по-естествено от това да се подчертае този смисъл още: 1953 „Вайлант”получава допълнителен надпис "Гейзер".В разгара на годините на икономически бум, яйцето се оформя в рамка, подчертавайки силата и компетентността. По-късно, използвайки ново творчески измерение: зеленият корпоративен цвят прави логото уникално.
Заекът на „Вайлант” получава през 1993 и 2005 известно „подмладяване” .Почти 72 % от всички немци познават „Вайлант”. В Австрия (74 %) и Холандия (73%) заекът на За фирмат „Вайлант” регистрираното от Йохан Вайлант през 1899 година фирмено лого се превръща в „Яйцето на Колумб”.